ŽANNA

Ja man to visu stāstītu kāds cits, es teiktu, ka pilnīgs sviests, nekā jauna. Bet dzirdēt to no Žannas Dubskas, pie tam krievu valodā, jau ir pavisam cits stāsts ar personības pievienoto vērtību. Tās bija 4as stundas, ar vienu pārtraukumu, (ja nu kas, izmaksāja 20eur). No vienas puses var teikt, ka, varbūt, drusku pa garu, bet no otras – nav jau tā, ka bija vēl kaut kur jāskrien tai vakarā, kas tāpat paredzēts šim pasākumam. Man liekas, ka mēs bieži vien mēģinām par daudz kaut kur aizskriet, visu noīsināt, šortkatot

IMG_9954

Lekciju organizē žurnāls “Lilit”. Vieta – Jūrmala, viesnīca “Lielupe”. 14.augustā plānota latviešu valodā.

Bet, ko tad es uzzināju. Mēģināju salikt pa punktiem sev būtiskāko, ko gribētos atcerēties, ievērot, paturēt prātā, labāka stila, dzīves un naudas taupīšanas vārdā. Man Žannas pieeja un padomi patika, tādēļ šur tur tos esmu papildinājusi arī ar savām pārdomām par tēmu.

1. Jāsāk ar to, ka uzmanīgi jāizvēlas, kurai slavenībai vai vienkārši personībai stila ziņā gribētu līdzināties. Lielākā kļūda ir mēģināt atdarināt Karlas Bruni stilu, ja ķermeņa uzbūve jums ir kā Oprai Vinfrijai. Vajag paskatīties drusku tālāk par drēbēm – ķermeņa parametri, dzīvesstils u.tml.

2. Nevajag satraukties – nav sliktas, vai nepareizas komplekcijas, ir nepareiza drēbju izvēle. Jo lielai daļai cilvēku ir nepareizs, vai vispār nav priekšstats par savu ķermeņa uzbūvi, kas attiecīgi nosaka, kurš ir labākais svārku garums, kleitas fasons, bikšu modelis u.tml.

3. Stils nekādi nav atkarīgs no naudas daudzuma. Var saģērbties pēc ķēma par 5000 un izskatīties izcili par 20 eiro.

4. Garderobē dzīvo “vampīri”. Lietas, kuras iegādātas kaut kādā afekta stāvoklī – it kā smuki, izmest žēl, bet uzvilkt arī nekad īsti nesanāk. Tad vēl, ja sāk mēģināt kaut ko piepirkt klāt, paliek vēl trakāk. Man, piemēram, ir tādi melni tilla balerīnas tipa svārki, pirkti Amsterdamā. Ne vairs uzvilkt, ne izmest. Atdot ar pagaidām žēl… Jāuzmanās.

5. Tādēļ drēbes vajag plānot pa sezonām. Jūsu sezonas garderobei jāsatilpst uz viena kronšteina. (Ok, ja jūs esiet stiliste, vai strādājiet modes industrijā, ir pieļaujami max divi.) Tā ir tā saucamā kapsulas garderobe (capsule warderobe), kas pēc tam ļoti atvieglos dzīvi un ietaupīs laiku ikdienā.

6. Kā to veidot? Sezonas sākumā (nevis beigās) paņemiet iepriekšējo – izmetiet to, kas novalkāts, neder, nepatīk, nebūs aktuāli, piepērciet klāt, kas trūkst, un done. (Nav nekādas vajadzības katru nedēļu vazāties pa veikaliem, ja vien tā nav nodarbošanās vai atkarība.)

7. Kā pirkt? Vispirms izdomājiet, cik naudas jūs variet veltīt savai sezonas garderobei. (Atcerieties, summas lielums nenosaka stilu.) Izanalizējiet arī to, kas jums jau pieder – ja kaut ko valkājiet atkal un atkal, mēģiniet iegādāt ko līdzīgu. (!!! Bet līdz ko nopērciet jauno versiju, veco izmetiet.)

8. Nepērciet uzreiz – pamēriet, lieciet pārdevējai sevi nofotogrāfēt (nekādi selfiji, tāpēc viņas tur ir), padomājiet. Jo tas tomēr ir jūsu sūri grūti nopelnītās naudas ieguldījums. Es teiktu – nevis pērciet, bet ieguldiet savā garderobē, stilā, izskatā, kas ar laiku, iespējams, ļaus jums pelnīt vairāk.

9. Sava garderobe ir jāplāno. Padomājiet – ballītei ēdienus un produktu iegādi jūs taču plānojiet. To pašu principu var izmantot garderobei. Ejiet uz veikalu ar plānu – un nevis galvā, bet uz papīra.

10. Gadā ir 52 nedēļas, sezonā 26as. Vajag saprast, cik daudz jums ir nepieciešams. Tas ļoti atkarīgs no dzīvesveida un arī no personības tipa – cik bieži spējat staigāt vienās drēbēs.IMG_9957

11. Droši vajag pirkt lietas komplektos vai vismaz pāros. Atsevišķām lietām ir lielāka iespēja pārvērsties par “vampīriem”.

12. Principā visām drēbēm jūsu garderobē būtu jābūt saskaņojamām. (Izņemot atsevišķus imidžu nesošos izņēmumus, ja jūtat, ka vajag.)

13. Trīs kontroljautājumi pirms pirkt: IMG_9956

14. Ir jāpieņem tas, ka mūsdienās audumu kvalitāte atbilst vienai sezonai. Ar to vajag rēķināties, nevis čīkstēt. Tādēļ bāzes lietas mierīgi var pirkt plaša patēriņa zīmolu veikalos. Žanna savas biezās klientes bez problēmām sūta uz Lindex, Reserved, H&M pēc melnām biksēm, baltiem krekliem un ne tikai. Galvenais, lai labi pieguļ figūrai.

15. Izvairieties no pogām un rāvējslēdzējiem, kas spīd kā hromēta santehnika. Labā ziņa ir tā, ka tos vienmēr var pāršūt.

16. Vispār ļoti daudz ko var un vajag pāršūt. Katram vajadzetu savu šuvēju, kas pielāgo bikšu garumu, žaketes piegriezumu, vidukļa līniju kleitai u.tml. Tas ir pilnīgi normāli, jo pērkamās lietas tiek ražotas masām.

17. Divas košas krāsas garderobē ir maksimums. Tās var mainīties pa sezonām. Un jāskatās, lai labi sadzīvo arī savā starpā.

18. Domājot par apģērbā izmantojamo krāsu daudzumu, nevajag pārspīlēt – atcerieties, ka jums ir arī matu, acu un ādas krāsa.

19. Pamēģiniet pretnostatīt krāsu gammas sezonai – ziemā gaiši un krāsaini, vasarā – tumši un piesātināti. Domājot par fonu, efekts var izrādīties ļoti labs.

20. Svarīgākā ir bāzes garderobe un tās krāsas – melns, balts, bēšs, zils, pelēks. Bet nav tik vienkārši – katrai šai pamatkrāsai vēl jāatrod sev piemērotākā nokrāsa – melnie arī ir dažādi, par baltajiem toņiem nemaz nerunājot. Kad tas izdarīts, krāsas var un vajag izmantot arī dažādās apdrukās, lai interesantāk.

21. Dažkārt šķietama ekonomija ir absurda. Svarīgi parēķināt, cik jums izmaksās viena lietošanas reize. Par pilnu cenu iegādāta žakete ikdienai bieži vien būs izdevīgāka, nekā izpārdošanā nopirkts topiņš, ko uzvilksiet vienu reizi. Jo biežāk vilksiet, jo dārgāku varat atļauties.

22. Lai arī šis viss izklausās super racionāli, ir pieļaujami izņēmumi – atsevišķas, konkrēti jūsu imidžu nesošas ekstravagantas lietas.

23. Aksesuāri mūsdienās ir must have, kā papildinājums bāzes garderobei. Tie dod stilīgumu.

24. Ekonomēt nevajag uz veselību, komfortu, dzīvesprieku. Tas nozīmē, nepirkt lietas, kas ir sintētiskas, spiež un līdz ar to ne pārāk iepriecina.

25. Jo biežāk jūs apģērbu lietosiet, jo kvaltatīvākam tam jābūt. Nevis tā, ka uz balli reizi gadā to labāko (tad var arī sintētikā paciesties), bet tieši pretēji. Nevajag ekonomēt uz lietām, ko nēsājat ikdienā, tām jābūt no labiem materiāliem.

26. 100% poliesterī nevajag dzīvot, to var tikai jauni cilvēki, kuri pagaidām vēl neko nejūt.

27. Viskoze ir mākslīgais zīds, ko var vilkt. Bet uzmanieties no poliestera oderē. (Ja nu kas, oderi vienmēr var pāršūt pie tās šuvējas, kura katram vajadzīga.)

28. Kleitas ir diezgan nepraktisks apģērba gabals no kombinācijas viedokļa, tādēļ izdevīgi ir pirkt komplektu – topu un svārkus, kas kopā izskatās kā kleita.

29. Droši vajag ģērbties kārtās, un nebaidieties kombinēt arī mazāk tradicionāli – žakete uz jakas, svāri uz biksēm u.tml. Bet tomēr uzmanīgi, ja neesiet pārliecināti, labāk turieties pie klasikas.

30. Un visbeidzot – pavadiet laiku skaisti. Pievērsiet uzmanību, lai jūsu acu skatam pavērstos maksimāli daudz skaistuma – daba, māksla, cilvēki (un es nedomāju tikai fizisko skaistumu). Jo runā, ka skaistums pagarina dzīvi.

Tā kā, visticamāk, jau esiet sapratuši, ka īpaši ietaupīt ar šiem padomiem tomēr neizdosies, nobeigšu ar Žannas pēdējo rekomendāciju – sastādiet sarakstu ar bezmaksas lietām, kas jūs iepriecina. Man, piemēram, patīk pasēdēt parkā uz soliņa un vērot strūklaku.

Kolekcionējiet skaistas vietas (nevis lietas).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s